Vianočné tajomstvo navždy vyzradené - 9 magických rituálov našej rodiny

15 tipov, ktoré Vám zaručia, že darčekom urobíte obrovskú radosť

V každej rodine sa rokmi vytvoria vianočné rituály. V tej našej sa ich tak nejak vytvorilo viac. Súdim podľa toho, že keď niekomu rozprávame, ako slávime Štedrý večer my, tak jednoducho - neverí.

Sú to veľmi intímne rodinné chvíle, tak som dlho premýšľala, či ich zavesím na net. Rozhodla som sa, že ak čo len jediný zvyk niekto odkuká a tým urobí Vianoce vo svojej rodine krajšie, stojí to za to. Pretože pre nás je tento deň vždy čarovný a tešíme sa všetci. Dokonca mám dojem, že čím sme starší, tým sa na túto mágiu tešíme viac a viac.

                                     

1. Pečenie a punčovanie

Pečieme zásadne 22.12.. Ja a moja drahá sestra Alenka uvaríme hneď ráno vianočný punč a začíname rozbíjaním orechov. Vzniklo to pred pár rokmi, keď sme zistili, že nemáme vylúpané orechy. A odvtedy nezabudneme na vianočné pečenie nakúpiť NEVYLÚPANÉ orechy. K vianočnému punču - celý rok sme takmer abstinentky, ale v tento deň je to zaťažkávacia skúška pre naše organizmy. Minulý rok sa nám to vymklo spod kontroly a výsledok bol - 5 koláčov, 5 litrov punču. Prežili sme to!

2. Kostol

Cirkev ako takú nemusím, ale Štedrý večer bez kostola je nemysliteľný. Okolo 17h tradične bývajú v našom kostolíku služby Božie a na nich nemôžeme chýbať. Pán farár s detičkami pripraví kultúrny program, zaspieva mužský spevokol. Je to také príjemné slávnostné. Donedávna sa po zaspievanej piesni každý zarazil tesne pred tým, ako išiel zatlieskať. V kostole sa predsa nepatrí... Tak sme sa stali roztlieskavačkami. Dav je zaujímavý. Stačí, že zatlieska jeden. Ostatní sa pridajú. A radi :) Po kostole šup šup k štedrovečernému stolu.

    

3. Štedrá večera

Čím viac ľudí pri stole, tým lepšie. V byte našej mamy sa zíde celá rodina k štedrovečernému stolu. Minulý rok nás bolo 11. Obývačka je veľká, zmestili sme sa všetci :) Rozkrojíme jabĺčko, pod obrus dáme peniažky, najmladší člen rodiny prednesie modlitbu. Keď som mala asi 12 rokov, chytil nás so sestrou pri modlitbe záchvat smiechu...a odvtedy nám pri tomto rituále vždy trhá kútikmi. Ale už sme veľké dievky, už to zvládame. Oblátky s medom, chlieb s cesnakom, liptovská kapustnica, šalát s rybou, opekance...klasika. Potom spraceme stôl a hurá na darčeky.

4. Darčeky

Keďže sa nás zíde veľa a každý pre každého pripraví nejaký malý darček, stromček je obložený doslova "ako vianočný stromček". Všetci zaujmeme svoje miesta a divadlo začína. Najmladší člen rodiny rozdáva. Berie do ruky každý darček, prečíta meno a odovzdá, komu patrí. Niekedy táto fáza trvá aj 15-20 minút. Veľká sranda bola, keď boli blchy malé (blchy = dcéry...dnes majú 19 rokov) a nevedeli čítať. To s každým darčekom išli k čitárovi a až potom odovzdali darček tomu, komu patril.

      

Potom začína najstarší člen rodiny rozbaľovať svoje darčeky. Všetci MU DÁVAME POZORNOSŤ a Jeeeeejkame, keď sa mu podarí vyloviť darček z obalu. Vyobzerá si ho, poďakuje darcovi a rozbaľuje ďalší. Keď si rozbalí všetky svoje darčeky, otvorí balkón a na plné pľúca zakričí: Ďakujem, Ježiško. (Susedia tak majú každoročnú zábavu...).

       

Potom nasleduje druhý najstarší - rozbalí, poďakuje, rozbalí poďakuje...nakoniec zakričí poďakovanie Ježiškovi. Všetci celú dobu venujeme pozornosť tomu, kto práve rozbaľuje darčeky. To je na tomto našom zvyku asi najkrajšie - POZORNOSŤ JE NAJVYŠŠIA HODNOTA, KTORÚ ČLOVEK ČLOVEKU MÔŽE DAŤ. Je to neuveriteľné, ale deti, aj keď sa dostanú na rad až nakoniec, v pohode vydržia. O to viac sú napäté, keď príde na nich konečne rad. Zvyčajne večeriame okolo 19h, okolo 20h začína fáza "darčeky" a väčšinou končíme s rozbaľovaním okolo 22.30hod. Nikdy ich ani nenapadlo, že by chceli rozbaľovať skôr ako prídu na rad.

                  

5. Baliaci papier

Sme ekologicky zmýšľajúca família, ale toto je prosím rituál: pri rozbaľovaní sa baliaci papier trhá a hádže na zem. Žiadne pekné odbaľovanie ako pri iných sviatkoch. Strihajú sa len stuhy, ak to inak nejde. Papier z každého balíčka sa "zdriape", skrčí a hodí do stredu obývačky. Našťastie je dosť veľká cca 6x4.5m. Ale aj tak po celom tom divadle máme v strede miestnosti nádherné smetisko. A do tohto smetiska sa všetci vrhneme ako do bazéna. Je to neuveriteľný pocit váľať sa v hore vianočného papiera. Potom ešte foto tejto orgie a začíname upratovať. Roztriedime papier od celofánu, stuhy a špagáty zvlášť, napcháme do vriec a pripravíme na odhodenie do ekokontajnerov.

    

6. Módna prehliadka

Nastal čas na vyskúšania darčekov. Všetko, čo sa dá obliecť, postupne obliekame a predvádzame ostatným. Každý je chvíľu model/ka a chvíľu divák. A poriadne si to užijeme :)

    

7. Rodinné foto

Každý rok sa pritrafí, že dostaneme nejaké rovnaké darčeky. Jedny Vianoce sme všetci dostali čelenkové sobie parohy, ďalší rok tričká s fotkou (každý mal inú fotku samozrejme), rovnaké uteráky - každý s osobným nápisom. Jednoducho to tak príde, že každý rok je hitom Vianoc nejaká vec, ktorú dostanú všetci. Potom sa zvyčajne s týmto hitovým darčekom všetci odfotíme.

    

8. Zákaz umývania

Na túto vetu vždy čakajú deti. Samozrejme, že dnes už to nie je taká sranda, ako keď boli malé - dnes sú z dievčat dospelé slečny a chlapci sú už tiež poriadni mládenci. Udeje sa obyčajne tak okolo polnoci, kedy je už náš vianočný program vyčerpaný a my všetci tiež. Vetou: "Dnes je zákaz sprchovať sa a umývať zuby, dnes sú Vianoce! " končíme. Každý si zbalí svoju kôpku darčekov, rozlúčime sa, poprajeme krásne sníčky a každý odídeme do svojho bytu. (Pre neznalých - mama býva v byte, ktorý je 20m od bytov dcér.)

9. Odpadnutie

Uznáte, že po tomto celovečernom výkone padne každý z nás do perín a zaspí do 20-tich sekúnd. S úsmevom na perách, s radosťou v srdci.

Vianoce, ste magické!

                                 

                                          

 

 

 

Letná škola enkaustiky

Ako vyriešiť prázdninový čas pre naše ratolesti? Jeden týždeň u starej mamy Anky, druhý týždeň u babky Evy a dedka Jozefa, potom spoločná dovolenka a čo ďalej? Pripravila som pre Vás počas letných mesiacov Letnú školu enkaustiky. Je to jednoduchá výtvarná

Konce... a začiatky

Každý koniec je zároveň začiatkom niečoho nového. A preto si zaslúži patričnú oslavu :) Koniec školského roka, návrat z výletu, Silvester, maturita... Klaudie prešla strastiplnou cestou k svojmu vysnívanému miminku. Dnes radí budúcim maminkám, ako sa nevzdať svojho sna o zdravom bábätku. Žije a tvorí

Čokoládový koniec školského roka

Množia sa nám v čokoládovom e-shope objednávky s tematikou konca školského roka. Tieto tematické čokolády sú čoraz krajšie a nápaditejšie.

Vždy sa veľmi vytešujem, akých kreatívnych klientov máme. A predstavujem si, akú radosť tá-ktorá čokoláda urobí

Aj ľudia s netradičnými menami majú svoje meniny

Kedy darovať darček, ak meno nie je uvedené v kalendári?

Na Slovensku takmer každý deň prináleží aspoň jednému menu. Pôvodný zoznam bol vlastne rímsko-katolícky kalendár svätých. Ľudia s daným menom oslavujú svoj sviatok (meniny) v tento deň.

Vtipné a zábavné vinše a blahoželania na Veľkú noc

Veľká noc - sviatky jari. Zvykneme popriať svojim známym veľa vody, a aj vodky, korbáčov i korbáčikov, fajnoty na stole, darčeky z prírody i peniažky do vrecka... a všeličo iné. Vinšovačky k Veľkej noci, ktoré môžete napísať, či ústne zapriať:

MDŽ - medzinárodný deň žien

Snežienky, tulipány, narcisy, ale hlavne - karafiát. To sú obrázky, ktoré sa mnohým vybavia v pamäti, keď sa povie MDŽ. MDŽ, alebo Medzinárodný deň žien, nebol len socialistický výmysel, ako si mnohí dodnes myslia.

Ako blondína valentínsky poklad objavila

Som dieťa odchované socializmom. Mám krásnych okrúhlych 44.

Na vysokej škole sme mali jeden semester informatiky. Posadili nás po dvojiciach za počítač a diktovali, čo máme stlačiť.

Dostali ste nevhodný darček. . Čo s ním?

Stáva sa, že človek dostane nevhodný darček. Koľko ľudí, toľko chutí.

Možno, že darca dlho premýšľal a trápil sa...a nakoniec sa netrafil do Vášho vkusu. Možno nemal dostatok času alebo peňazí a preto takýto darček.

Apríl - významné a zaujímavé dni

V apríli máme dôvod na oslavu takmer každý deň. V apríli je totiž vyhlásených veľa medzinárodných a iných významných dní.

Svoj deň majú letci, kozmonauti, Rómovia, tanečníci i grafici.

Júl - významné a zaujímavé dni

Júl začína vtipne - hneď prvého máme Deň vtipov a vtipkovania. Medzi zaujímavými a významnými dňami sa nájdu aj také perly ako Medzinárodný deň bozkávania, Deň radosti, či Deň čokolády.

Vianočné darčeky na poslednú chvíľu

40% Slovákov nakupuje vianočné darčeky na poslednú chvíľu.

Dnes som si prečítala tento zaujímavý výsledok prieskumu. A potom som mrkla do kalendára. Ho ho hoooo. Pozor!

Kalendár mien

Január
1. Nový rok
2. Alexandra, Karina
3. Daniela
4. Drahoslav
5. Andrea
6. Antónia
7. Bohuslava
8. Severín
9. Alexej
10. Dáša
11. Malvína
12. Ernest
13. Rastislav
14. Radovan
15. Dobroslav
16. Kristína
17. Nataša
18. Bohdana