Netradičný jedlý darček pre učiteľku

První prázdninový den je za námi a mě moc těší, že jsme včera s dcerou udělaly radost dvěma paní učitelkám neobvyklým dárkem vlastní výroby. Obě paní učitelky se shodly, že takový dárek ještě nikdy nedostaly a měly z něj upřímnou radost a dcera byla pyšná, že měla tak originální dárek :-)

A co jsme tedy vyrobily?

Jak jinak, než něco dobrého. Celozrnný kvasový chléb, na který se nám podařilo  přes vystřiženou šablonu udělat malé věnování. Nejtěžší práci za nás udělal kuchyňský robot, ale pak dcera statečně překládala a stáčela chléb dle toho, jak jsem jí instruovala. Jeden z bochníků nám mírně napraskl, ale výsledný dojem to zase až tak nepokazilo a ze zkušenosti vím, že leckdo má na chlebu právě ty praskliny nejraději :-)

 

A zde ukázka, že s chlebem si i děti poradí, tak proč ne i vy :-)

DSCN6584  DSCN6585  DSCN6587

DSCN6588  DSCN6590  DSCN6596

DSCN6597  DSCN6599  DSCN6603

A jaký chléb jsme pekly?

Celozrnný pšenično-žitný

Co jsme potřebovaly?

300 g kvasu (tj. 150 g žitné celozrnné mouky a 150 g vody spolu s 1 -2 lžícemi žitného kvásku), to vše smíchat a nechat prokvasit cca 12 hodin

300 g pšeničné mouky, naše chleby  měly 200 g pšeničné celozrnné a 100 g pšeničné hladké

170 g vody a dále je nutné přilévat po troškách dle potřeby, přeci jen každá mouka jinak saje

10 g soli

kmín (dávám drcený i celý)

 

A proč celozrnný?

Na začátek je třeba si říct, co znamená slovo celozrnný. Je to jednoduché, mouka je z celého zrna, což znamená, že nevyhodíte svrchní slupku, která je z celého zrna nejcennější a semelete jí spolu s moukou. Proč? Ve svrchní slupce je nejvíce minerálních látek i vlákniny, která nám pomáhá čistit střevo a pokud pečeme chléb bez droždí, ale z kvasu, je pro náš organizmus i daleko lépe vstřebatelnější, lépe a na delší dobu nás zasytí a je tak vhodný i po dobu hubnutí. Divíte se, že během hubnutí byste si dali i pečivo? Nesmí se to přehánět, ale jde to, je to chce vědět, jak na to a kdy je takové pečivo v jídelníčku povolené a kdy ne. Zajímá vás, jak se dá hubnout bez strádání? Do detailu jsem vše popsala v ebooku Jak zhubnout – klíč ke 13. komnatě.

Že jste ještě nepekli?

Nebojte se toho, není to vůbec tak složité a děti to baví a hlavně, domácí chleby naprosto jinak chutnají, přesně víte, co jíte, pokaždé může být chléb jiný a HLAVNĚ, víte, že to není chemický koktejl, ale mouka dle vašeho výběru, voda, sůl a kmín nebo semínka, občas podmáslí, nic víc, nic míň :-).

Inspirujte se, začněte péct chléb doma také a už nebudete chtít žádný jiný :-)

 

Štěpánka Čápová

Jsem žena, matka, dcera, kamarádka i naslouchající duše pro Vaše trápení se stravou, váhou, ale nejen jimi. Autorka ebooků Jízdní řád vašeho stravování a Jak zhubnout - klíč ke 13. komnatě Zhubnutí bude pro Vás “jen” příjemným bonusem navíc. Jako specialistka na výživu Vám ukáži, že zdravý jídelníček je také velmi chutný a pestrý. Zhubnutí začíná ve Vaší hlavě a já Vám pomohu k úspěchu. Můj příběh najdete zde >>

 

Našľahané telové maslo z 3 ingrediencií

Katka Dvořáková je expertka na vlastnoručne vyrobené darčeky. Je autorkou projektu Dárky letí. Pripravila pre Vás tip na darček, ktorý vyrobíte za chvíľočku a potrebujete k tomu len 3 ingrediencie. Keď ho oblečiete do príťažlivého kabátika, za pár minút máte pripravený luxusný darček pre ženu.

Darčeky, ktoré liečia (pre deti aj dospelákov)

Pohánkový vankúšik s bylinkami. Nahriať a priložiť. Na plecia, na šiju, na kríže... To je pocit! Neskutočný. Nádhernýýýýýý :) Hrejivý, uvoľňujúci, liečivý. Slovami ťažko popísať...to treba zažiť!

Originálne darčeky od detí

Moja kamarátka Peťka dala dokopy ďalšie naše spoločné kamarátky a vzniklo dielo. Kreatívne, darčekové. Pre malých darcov... ale aj veľkých - dospelákov. Využijete všetky svoje kreatívne bunky a zaručene sa pritom zabavíte. Výsledkom bude koooopec vlastnoručne vyrobených darčekov pod stromčekom.

7 tipov na vianočný jedlý darček

Čo tak tohto roku pripraviť svojim blízkym niečo jedlé? A je to veru mňam a zároveň zdravé... pretože tieto tipy pre Vás pripravila výživová poradkyňa Štěpánka: Advent klepe na dveře, venku jsou první sněhánky a konečně to začíná vypadat, že ty Vánoce jsou opravdu v dohledu,

Netradičný jedlý darček pre učiteľku

Akú originalitku vyrobila výživová poradkyňa Štěpánka so svojou dcérou ako darčeky pre učiteľky? Je to zdravé, pekné, netradičné...mňááám. Neuveríte. Chlebík! Ale aký...nielen taký obyčajný. A pani učiteľky boli z toho úplne PAF :) Zhodli sa na tom, že takéto čosi ešte nikdy nedostali :)

Čo pre mužov namiesto kvetov?

Kyticu kvetov mužovi. Áno, či nie? Tiež riešite takúto dilemu pri každom sviatku? Ruženka je originálny zjav "mluvící česky", momentálne žijúci v Londíne. BUĎ ORIGINÁL je jej životnou témou. Preto tip od Ruži bude samozrejme super originálny. Aj s video návodom - ako za pár minút vyrobiť originálnu "kyticu".

Omladzujúca káva pre skvelú učiteľku + 2 tipy na exkluzívne darčeky

Posledný deň v škole, pekne sa nahodiť, nezabudnúť darček pre pani učiteľku a obal na vysvedčenie :-)

S tým prvým a posledným si viete stopercentne rady, ale čo s tým darčekom…aj tento rok to bude obyčajná bonboniéra, obyčajná čokoláda, kytica alebo obyčajná Nesca…?

Aký darček pre učiteľku? (...z pera ozajstnej učiteľky)

O tom, aké darčeky učiteľky 1. stupňa skutočne dostávajú, akí dokážu byť rodičia kreatívni a čo najviac učiteľov poteší. Priamo od učiteľky Jarky z blogu Škola zvesela. Jarka pôsobí na severnej Morave, preto je článok v češtine.

Povedzte ĎAKUJEM inak, originálne (+ foto postup)

Kvetina zvädne, bonboniéra sa zje...tak čo im darovať? Zamyslela sa mamina dvoch ratolestí - Jitka. 8 rokov tvorí v hand made svete a zároveň je lektorkou kurzov. Originálne "ďakujem", môžete použiť pri každej príležitosti. Vďaky nikdy nie je dosť :) A pridala aj podrobný FOTOpostup.

Mandaly pre (ne)všedný deň

Na Malte chodia do školy už deti od 3 rokov. Vedeli ste to? Zoe, dcérka bytovej dizajnérky Júlie, pripravila spolu s maminkou netradičný darček pre pani učiteľku - mandalu. Nie len tak hocijakú. Šikovne zamaskovanú ako harmonizujúci predmet do domácnosti.

Darček za vysvedčenie? Vymyslieť ho nie je ťažké :)

Ako by ste mohli odmeniť svoje dieťa za celoročnú prácu v škole? Čím mu urobiť radosť? Čo keby ste neodmenili LEN Vaše dieťa, ale i seba? Veď si to zasúžite... Originál naozajstná živá letuška Lucka poradí netradičný darček pre celú rodinu. Na vlastnej koži overené, priamo od zdroja :) UŽ LETÍÍÍÍÍÍÍ

Koniec školského roka. Aký darček dostanete Vy?

Či ratolesti máte alebo nemáte, koniec školského roka je dôvodom na darček. Pre učiteľa, učiteľku, pre deti, PRE SEBA. Aj Vám v detskom veku rodičia vystrojili oslavu za vysvedčenie? Aj Vy si s láskou obzeráte fotky zo záverečného fotenia? Miška, expertka na ženskú krásu, AJ o radostných spomienkach z detstva. Ale nielen tých:

Poďakuj pani učiteľke ORIGINÁLNYM darčekom!

Je mnoho spôsobov ako sa poďakovať. Jeden kúpi kvety, iný nejakú maličkosť, čokoládu, či dezert. Poniektorí však hľadajú nevšedné spôsoby na vyjadrenie svojej vďaky. Takým spôsobom je aj vyrobenie originálneho darčeka vlastnými rukami, a preto som pre vás pripravila návod na výrobu krásnych náušničiek pre svoju pani učiteľku

Slaný tip na darček pre pani učiteľku

Spomínate si na detské časy, keď sa 29. júna nakupovali karafiáty v kvetinárstvach, aby sme ich nasledujúci deň mohli doniesť pani učiteľke do školy? Keby som bola dieťaťom dnes, pani učiteľke by som nič nekupovala. Venovala by som jej recept na slanú lahôdku, ktorú si môže pripraviť

Stránky