Slaný tip na darček pre pani učiteľku

Blíži sa 30. jún a mne hlavou preletela myšlienka: Spomínate si na detské časy, keď sa 29. júna nakupovali karafiáty v kvetinárstvach, aby sme ich nasledujúci deň mohli doniesť pani učiteľke do školy? Jediným kvetom sme vyjadrili naše ďakujem za všetko, čo pre nás robila v priebehu celého roka.

V súčasnosti, ako darček môže poslúžiť nielen kvietok, ale aj nové pero, diár alebo stojan na písacie potreby. Stačí pekne zabaliť a darovať z lásky.

Keby som bola dieťaťom dnes, pani učiteľke by som nič nekupovala. Venovala by som jej recept na slanú lahôdku, ktorú si môže pripraviť na obed alebo skorú večeru. Ak spolu s Vašim dieťaťom hľadáte tip, ako tento rok potešiť pani učiteľku predtým, ako začnú letné prázdniny, nech sa páči jeden Vám ponúkam.

Jednoduché slané palacinky

Na prípravu cesta (6-8 kusov) slanej maškrty bude pani učiteľka potrebovať tieto suroviny:

 • 225 g celozrnnej hladkej múky (napríklad špaldovej)
 • 25 g hladkej múky 00 extra
 • 1 čajovú lyžičku soli
 • 0,4 l plnotučného mlieka
 • 3 ks vajec veľkosti XL (z domáceho chovu)
 • 0,04 l oleja

Na plnku:

 • strúčik cesnaku
 • kukuricu v konzerve
 • syr na strúhanie
 • cottage syr
 • pór

Pri plnke množstvo neuvádzam, nakoľko niekto jej má rád viacej, iný menej, to nechám na pani učiteľku:-).

Postup na prípravu slaného cesta
 • Do väčšej sklenenej nádoby pani učiteľka naváži 225 g celozrnnej hladkej múky a 25 g bielej hladkej múky. Pridá lyžičku soli. Dôkladne premieša, aby sa do zmesi dostal vzduch.
 • Následne prileje 0,4 l plnotučného mlieka. Zmes premieša od stredu po okraj sklenenej nádoby, aby sa spenilo mlieko. Cesto bude ľahšie a vzdušnejšie.
 • Pridá 3 kusy vajec. Ak správne vymiešala cesto, tak sa vajcia musia „utopiť“. Opäť všetko spolu premieša.
 • Prileje olej a celú zmes opäť dôkladne premieša.
 • Cesto nechá postáť minimálne 15 minút v chladničke, aby sa všetky suroviny dôkladne spojili. Pri krátkom resp., okamžitom použití cesta, by sa pani učiteľke mohli palacinky pri príprave trhať.
 • Počas doby kedy bude cesto v chladničke si pani učiteľka pripraví plnku palacinky. Do cottage syra pretlačí strúčik cesnaku a primieša kukuricu. Pripraví si postruhaný syr a pór, ktorý pokrája na tenké kolieska.
 Tepelná úprava palacinky
 • Pani učiteľka si pripraví panvicu, obracačku, cesto, naberačku, olej, malú misku, papierové kuchynské utierky a veľký plytký tanier.
 • Do malej misky si naleje trocha oleja.
 • Z papierovej kuchynskej utierky si urobí guľôčku do ruky, ktorú bude namáčať do misky s olejom, a ktorou bude potierať vyhriatu panvicu (musí dbať na to, aby guľôčka bola dostatočne veľká, aby sa nepopálila pri potieraní panvice).
 • Pripraví si panvicu a nechá ju vyhriať na sporáku.
 • Vyhriatu panvicu začne pomocou papierovej guľôčky potierať olejom. Prilepeniu prvej palacinky zabráni tak, že panvicu niekoľko krát dôkladne potrie olejom, a rovnako tak postupuje aj pri každej ďalšej palacinke.
 • Na takto pripravenú panvicu začne pomocou naberačky vylievať pripravené cesto.
 • Chytí panvicu do ruky a jemnými pohybmi rozleje cesto po celej panvici.
 • Obracačkou najprv odlepí kraje palacinky, následne celú palacinku a pretočí ju na druhú stranu. Palacinku posype postrúhaným syrom a zloží do trojuholníka.
 • Po dopečení palacinku odloží na dopredu pripravený plytký tanier.
 • Na vrch palacinky pridá cottage syr zmiešaný s cesnakom a kukuricou, jemne posype strúhaným syrom a nakoniec pridá trocha póru.
Palacinky sa podávajú      Cottage syr (1)

Už len príbor a dobrú chuť pani učiteľka:-)

Takúto slanú palacinku pripravte so svojou dcérou alebo synom. Vaše spoločné dielo odfoťte a fotku dajte vyvolať. Vaše dieťa môže pre fotku vyrobiť rámik, a to úplne jednoduchým spôsobom.

Kúpite obyčajný biely rámik a nálepky s letným motívom. Rámik dôkladne očistíte a prilepíte naň nálepky s letným motívom, ktorý bude počas celého leta pani učiteľke pripomínať, od koho taký krásny darček dostala.

     rámik 2

 

K tomu všetkému môže Vaše dieťa vlastnoručne napísať recept na kúsok papiera s pekným venovaním. Všetko to zabaľte do pekného baliaceho papiera, a hurá posledný deň do školy.

     baliaci papier

 

Na tejto dobrote si určite pochutná nielen pani učiteľka, ale aj Vaše dieťa. Je to lahôdka nielen pre dospelý jazýček. Občas chceme všetci maškrtiť.

Recept použite vtedy, keď je Vaše dieťa zdravé, a nie je ani v procese rekonvalescencie, teda  tesne po chorobe.

Pamätajte: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí.

Vhodná výživa je veľmi dôležitá pre detské zdravie, ktoré dokáže nielen zabezpečiť, ale aj obnoviť. Vždy si na to spomeňte, keď budete svojmu dieťaťu jedlo pripravovať alebo hotové kupovať. Vy ste ochrancom Vášho dieťaťa.

Prajem Vám krásne leto a krásne a zdravé dni s Vašimi detičkami.

Vaša Maťa

 

Martina Benešová

Jej veľkou vášňou je Zdravie a Strava malých detí. Učí mamičky, ako si pomocou Stravy užívať v živote s deťmi Zdravie. Jej príbeh si prečítajte tu>> Martina je autorka online bestselleru 3 Veľké Tajomstvá Stravovania Zdravých Detí ktorý nájdete tu>> Pripojte sa na Facebooku do komunity Mám zdravé dieťa Tu>>

Našľahané telové maslo z 3 ingrediencií

Katka Dvořáková je expertka na vlastnoručne vyrobené darčeky. Je autorkou projektu Dárky letí. Pripravila pre Vás tip na darček, ktorý vyrobíte za chvíľočku a potrebujete k tomu len 3 ingrediencie. Keď ho oblečiete do príťažlivého kabátika, za pár minút máte pripravený luxusný darček pre ženu.

Darčeky, ktoré liečia (pre deti aj dospelákov)

Pohánkový vankúšik s bylinkami. Nahriať a priložiť. Na plecia, na šiju, na kríže... To je pocit! Neskutočný. Nádhernýýýýýý :) Hrejivý, uvoľňujúci, liečivý. Slovami ťažko popísať...to treba zažiť!

Originálne darčeky od detí

Moja kamarátka Peťka dala dokopy ďalšie naše spoločné kamarátky a vzniklo dielo. Kreatívne, darčekové. Pre malých darcov... ale aj veľkých - dospelákov. Využijete všetky svoje kreatívne bunky a zaručene sa pritom zabavíte. Výsledkom bude koooopec vlastnoručne vyrobených darčekov pod stromčekom.

7 tipov na vianočný jedlý darček

Čo tak tohto roku pripraviť svojim blízkym niečo jedlé? A je to veru mňam a zároveň zdravé... pretože tieto tipy pre Vás pripravila výživová poradkyňa Štěpánka: Advent klepe na dveře, venku jsou první sněhánky a konečně to začíná vypadat, že ty Vánoce jsou opravdu v dohledu,

Netradičný jedlý darček pre učiteľku

Akú originalitku vyrobila výživová poradkyňa Štěpánka so svojou dcérou ako darčeky pre učiteľky? Je to zdravé, pekné, netradičné...mňááám. Neuveríte. Chlebík! Ale aký...nielen taký obyčajný. A pani učiteľky boli z toho úplne PAF :) Zhodli sa na tom, že takéto čosi ešte nikdy nedostali :)

Čo pre mužov namiesto kvetov?

Kyticu kvetov mužovi. Áno, či nie? Tiež riešite takúto dilemu pri každom sviatku? Ruženka je originálny zjav "mluvící česky", momentálne žijúci v Londíne. BUĎ ORIGINÁL je jej životnou témou. Preto tip od Ruži bude samozrejme super originálny. Aj s video návodom - ako za pár minút vyrobiť originálnu "kyticu".

Omladzujúca káva pre skvelú učiteľku + 2 tipy na exkluzívne darčeky

Posledný deň v škole, pekne sa nahodiť, nezabudnúť darček pre pani učiteľku a obal na vysvedčenie :-)

S tým prvým a posledným si viete stopercentne rady, ale čo s tým darčekom…aj tento rok to bude obyčajná bonboniéra, obyčajná čokoláda, kytica alebo obyčajná Nesca…?

Aký darček pre učiteľku? (...z pera ozajstnej učiteľky)

O tom, aké darčeky učiteľky 1. stupňa skutočne dostávajú, akí dokážu byť rodičia kreatívni a čo najviac učiteľov poteší. Priamo od učiteľky Jarky z blogu Škola zvesela. Jarka pôsobí na severnej Morave, preto je článok v češtine.

Povedzte ĎAKUJEM inak, originálne (+ foto postup)

Kvetina zvädne, bonboniéra sa zje...tak čo im darovať? Zamyslela sa mamina dvoch ratolestí - Jitka. 8 rokov tvorí v hand made svete a zároveň je lektorkou kurzov. Originálne "ďakujem", môžete použiť pri každej príležitosti. Vďaky nikdy nie je dosť :) A pridala aj podrobný FOTOpostup.

Mandaly pre (ne)všedný deň

Na Malte chodia do školy už deti od 3 rokov. Vedeli ste to? Zoe, dcérka bytovej dizajnérky Júlie, pripravila spolu s maminkou netradičný darček pre pani učiteľku - mandalu. Nie len tak hocijakú. Šikovne zamaskovanú ako harmonizujúci predmet do domácnosti.

Darček za vysvedčenie? Vymyslieť ho nie je ťažké :)

Ako by ste mohli odmeniť svoje dieťa za celoročnú prácu v škole? Čím mu urobiť radosť? Čo keby ste neodmenili LEN Vaše dieťa, ale i seba? Veď si to zasúžite... Originál naozajstná živá letuška Lucka poradí netradičný darček pre celú rodinu. Na vlastnej koži overené, priamo od zdroja :) UŽ LETÍÍÍÍÍÍÍ

Koniec školského roka. Aký darček dostanete Vy?

Či ratolesti máte alebo nemáte, koniec školského roka je dôvodom na darček. Pre učiteľa, učiteľku, pre deti, PRE SEBA. Aj Vám v detskom veku rodičia vystrojili oslavu za vysvedčenie? Aj Vy si s láskou obzeráte fotky zo záverečného fotenia? Miška, expertka na ženskú krásu, AJ o radostných spomienkach z detstva. Ale nielen tých:

Poďakuj pani učiteľke ORIGINÁLNYM darčekom!

Je mnoho spôsobov ako sa poďakovať. Jeden kúpi kvety, iný nejakú maličkosť, čokoládu, či dezert. Poniektorí však hľadajú nevšedné spôsoby na vyjadrenie svojej vďaky. Takým spôsobom je aj vyrobenie originálneho darčeka vlastnými rukami, a preto som pre vás pripravila návod na výrobu krásnych náušničiek pre svoju pani učiteľku

Slaný tip na darček pre pani učiteľku

Spomínate si na detské časy, keď sa 29. júna nakupovali karafiáty v kvetinárstvach, aby sme ich nasledujúci deň mohli doniesť pani učiteľke do školy? Keby som bola dieťaťom dnes, pani učiteľke by som nič nekupovala. Venovala by som jej recept na slanú lahôdku, ktorú si môže pripraviť

Stránky