Apríl - významné a zaujímavé dni

V apríli máme dôvod na oslavu takmer každý deň. V apríli je totiž vyhlásených veľa medzinárodných a iných významných dní.

Svoj deň majú letci, kozmonauti, Rómovia, tanečníci i grafici. Tak im nezabudnime poblahoželať k ich významnému dňu....a nezabudnite na darček :)

(Niektoré sviatky sú pohyblivé - oslavuje sa napr. 3. nedeľa daného mesiaca. Tieto dátumy platia pre rok 2011)

 • 1. 4. - do 30. 4. Mesiac lesov (oslavuje sa od 1952)

 • 1. 4. Medzinárodný deň vtáctva

 • 2. 4. Medzinárodný deň detskej knihy (Medzinárodný výbor pre detskú knihu – IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen)

 • 4. 4. Medzinárodný deň bez násilia (iniciovaný v 1996 v Texase; v ten deň 1968 zavraždili vodcu boja za práva černošského obyvateľstva USA M. L. Kinga)

 • 7. 4. Svetový deň zdravia (Svetová zdravotnícka organizácia – WHO, oslavuje sa od 1950; v ten deň 1948 založili WHO)

 • 8. 4. Medzinárodný deň Rómov (Medzinárodná rómska únia – IRU, vyhlásený v 1990 na 4. kongrese IRU; výročie založenia IRU na 1. medzinárodnom kongrese Rómov 8. – 12. 4. 1971 v Londýne)

 • 11. 4. Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu (v ten  deň 1945 oslobodili väzňov koncentračného tábora v Buchenwalde)

 • 12. 4. Svetový deň letectva a kozmonautiky (Medzinárodná letecká federácia – FAI, vyhlásený v 1968, oslavuje sa od 1969; v ten deň 1961 vyletel do vesmíru prvý človek, ruský kozmonaut Jurij Gagarin)

 • 13. 4. Medzinárodný deň boja proti hluku (z iniciatívy Hudobno-ekologického združenia pri Českej  hudobnej spoločnosti – HUDEKOS, vyhlásený v 2004)

 • 13. 4. Deň nespravodlivo stíhaných

 • 15. 4. Deň narcisov – deň boja proti rakovine (prvý raz ho usporiadala Írska liga proti rakovine v 1987; Liga proti rakovine SR – od 1997) 
 • 18. 4. - 18. 5. Mesiac kultúrneho dedičstva (začína sa Medzinárodným dňom pamiatok a končí sa Medzinárodným dňom múzeí)

 • 18. 4. Svetový deň kultúrneho dedičstva – Medzinárodný deň pamiatok a sídiel (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla – ICOMOS – podnet na sympóziu v 1982, UNESCO – vyhlásený v 1983, oslavuje sa od 1984)

 • 22. 4. Deň Zeme (začal sa oslavovať v 1970 v USA)

 • 23. 4. Svetový deň knihy a autorského práva (UNESCO, vyhlásený v 1995, oslavuje sa od 1996; výročia velikánov svetovej literatúry M. de Cervantesa, W. Shakespeara, G. de la Vega, M. Druona, V. Nabokova, K. Laxnessa, M. Valleja)

 • 24. 4. Deň skautov 

 • 27. 4. Svetový deň grafiky (Medzinárodná rada organizácií grafického dizajnu – ICOGRADA, pripomína sa od 1995; v ten deň 1963 založili ICOGRADA)

 • 27. 4. Svetový deň dizajnu (Americký inštitút grafických umení – AIGA, od 2005)

 • 28.4. Svetový deň bezpečnosti a zdravia pri práci (Medzinárodná organizácia práce – ILO, pripomína sa od 2003, predtým Medzinárodný deň smútku /aj Medzinárodný deň spomienky na pracovníkov, ktorí prišli o život alebo boli zranení pri práci/ (Medzinárodná konfederácia slobodných odborov – ICFTU – pripomínal sa od 1996, ILO – 2001, 2002)

 • 29. 4. Medzinárodný deň tanca (Medzinárodný divadelný ústav – ITI, Medzinárodná tanečná rada  – CID UNESCO, oslavuje sa od 1982; v ten deň 1727 sa narodil francúzsky tanečník, choreograf, tvorca moderného baletu Jean-Georges Noverre)

 • 29. 4. Deň stromov – Zasaď strom (Arbor Day, v USA od 1872)

(zdroj: skolstvomartin.sk)

MDŽ - medzinárodný deň žien

Snežienky, tulipány, narcisy, ale hlavne - karafiát. To sú obrázky, ktoré sa mnohým vybavia v pamäti, keď sa povie MDŽ. MDŽ, alebo Medzinárodný deň žien, nebol len socialistický výmysel, ako si mnohí dodnes myslia.

Letná škola enkaustiky

Ako vyriešiť prázdninový čas pre naše ratolesti? Jeden týždeň u starej mamy Anky, druhý týždeň u babky Evy a dedka Jozefa, potom spoločná dovolenka a čo ďalej? Pripravila som pre Vás počas letných mesiacov Letnú školu enkaustiky. Je to jednoduchá výtvarná

Konce... a začiatky

Každý koniec je zároveň začiatkom niečoho nového. A preto si zaslúži patričnú oslavu :) Koniec školského roka, návrat z výletu, Silvester, maturita... Klaudie prešla strastiplnou cestou k svojmu vysnívanému miminku. Dnes radí budúcim maminkám, ako sa nevzdať svojho sna o zdravom bábätku. Žije a tvorí

Čokoládový koniec školského roka

Množia sa nám v čokoládovom e-shope objednávky s tematikou konca školského roka. Tieto tematické čokolády sú čoraz krajšie a nápaditejšie.

Vždy sa veľmi vytešujem, akých kreatívnych klientov máme. A predstavujem si, akú radosť tá-ktorá čokoláda urobí

Aj ľudia s netradičnými menami majú svoje meniny

Kedy darovať darček, ak meno nie je uvedené v kalendári?

Na Slovensku takmer každý deň prináleží aspoň jednému menu. Pôvodný zoznam bol vlastne rímsko-katolícky kalendár svätých. Ľudia s daným menom oslavujú svoj sviatok (meniny) v tento deň.

Vtipné a zábavné vinše a blahoželania na Veľkú noc

Veľká noc - sviatky jari. Zvykneme popriať svojim známym veľa vody, a aj vodky, korbáčov i korbáčikov, fajnoty na stole, darčeky z prírody i peniažky do vrecka... a všeličo iné. Vinšovačky k Veľkej noci, ktoré môžete napísať, či ústne zapriať:

Ako blondína valentínsky poklad objavila

Som dieťa odchované socializmom. Mám krásnych okrúhlych 44.

Na vysokej škole sme mali jeden semester informatiky. Posadili nás po dvojiciach za počítač a diktovali, čo máme stlačiť.

Dostali ste nevhodný darček. . Čo s ním?

Stáva sa, že človek dostane nevhodný darček. Koľko ľudí, toľko chutí.

Možno, že darca dlho premýšľal a trápil sa...a nakoniec sa netrafil do Vášho vkusu. Možno nemal dostatok času alebo peňazí a preto takýto darček.

Apríl - významné a zaujímavé dni

V apríli máme dôvod na oslavu takmer každý deň. V apríli je totiž vyhlásených veľa medzinárodných a iných významných dní.

Svoj deň majú letci, kozmonauti, Rómovia, tanečníci i grafici.

Júl - významné a zaujímavé dni

Júl začína vtipne - hneď prvého máme Deň vtipov a vtipkovania. Medzi zaujímavými a významnými dňami sa nájdu aj také perly ako Medzinárodný deň bozkávania, Deň radosti, či Deň čokolády.

Vianočné darčeky na poslednú chvíľu

40% Slovákov nakupuje vianočné darčeky na poslednú chvíľu.

Dnes som si prečítala tento zaujímavý výsledok prieskumu. A potom som mrkla do kalendára. Ho ho hoooo. Pozor!

Kalendár mien

Január
1. Nový rok
2. Alexandra, Karina
3. Daniela
4. Drahoslav
5. Andrea
6. Antónia
7. Bohuslava
8. Severín
9. Alexej
10. Dáša
11. Malvína
12. Ernest
13. Rastislav
14. Radovan
15. Dobroslav
16. Kristína
17. Nataša
18. Bohdana